Välkommen till linuxportalen.se!

Linuxportalen.se är Sveriges största och aktivaste webbplats för användare av öppen- och fri programvara.

Du besöker Linuxportalen.se som gäst vilket begränsar din möjlighet att använda webbplatsens alla funktioner. Genom att registera dig som medlem får du inte bara möjlighet att söka bland webbplatsens innehåll, skapa nya och delta i befintliga diskussioner, skapa din egen blogg, kommunicera med andra medlemmar genom privata meddelanden och delta i omröstningar. Du får också tillgång till Veckans Kadavro - en seriestrip unikt skapad för Linuxportalen.se!

Registeringen sker snabbt och är helt kostnadsfri - tveka inte, bli medlem idag!

Serverutrymmet är fullt

Jag hade tänkt lägga ut nya Exton-Lucid 10.04 Maxi LiveDVD (Ubuntu 10.04) för gratis nerladdning. Det visade sig dock att Svenska Linuxföreningens serverutrymme tagit slut. Nya diskar behövs. Det är oklart när föreningens serverproblem kan lösas.

Jag är tacksam för tips om andra serverlösningar.

För närvarande kan 27 av totalt 63 extondistar laddas ner gratis.

Alternativ för kommentarvisning

Välj ditt önskade sätt att visa kommentarerna och klicka på "Spara" för att verkställa dina ändringar.

uffe_nordholms bild

Jag kan lägga upp någon ISO-fil på min server om du vill, men med tanke på att jag har ADSL låter det långt ifrån en optimal lösning: det kommer att ta gräsligt lång tid innan servern hinner mata ut hela filen.

extons bild

Tack för ditt erbjudande, men jag ska försöka få något företag med en snabb server att ställa upp. Om inte det lyckas får jag vackert vänta tills Linuxföreningen löst sina serverproblem på det ena eller andra sättet.

LINUX.EXTON.NET

ein.anderssons bild

 Extion, nu har du ett utmärkt tillfälle att bidra till svenska linuxföreningen för dom upplåter ftp utrymme till dig. Köp dom en 2x1TB diskar eller nått. Bör inte gå på mer än 2000kr. Så är detta problemet löst för ett litet tag iaf.

Denna text får användas enligt CCommons BY-ND 2.5 med undantag från att den inte får kopieras, sändas eller distribueras utan att informera mig

extons bild

Varför skulle jag göra det menar du? D v s räcker det inte med att jag lägger ut 27 linuxsystem på svenska för nerladdning? Om du tror att jag tjänar något (d v s pengar eller annat) på det så misstar du dig. Grovt.

LINUX.EXTON.NET

ein.anderssons bild

 Kan det vara så att dom ställer upp och ger dig bandbredd, diskutrymme m.m. utan några större problem. Då är väl det minsta du kan göra att bidra med lite hjälp så att dom kan fortsätta med denna tjänsten, 2000kr är inte några stora pengar i huvudtaget. 

Denna text får användas enligt CCommons BY-ND 2.5 med undantag från att den inte får kopieras, sändas eller distribueras utan att informera mig

extons bild

Varför skulle jag betala för något som inte ger mig ett enda öre i intäkter? Förklara gärna det.

LINUX.EXTON.NET

ein.anderssons bild

 Varför skall svenska linuxföreningnen, eller någon annan för den delen ge dig bandbredd och diskutrymme för något som inte ger dom intäckter. Allt handlar om att bidra gemensamt.

Denna text får användas enligt CCommons BY-ND 2.5 med undantag från att den inte får kopieras, sändas eller distribueras utan att informera mig

elwiss bild

 Hmm, men Exton gör ju redan en massa jobb gratis genom att skapa diskarna. Mer logiskt vore om de som bara använder frukten av hans arbete bidrar med en femma.

extons bild

Till
ein.andersson

Du kan ju skicka in struntsumman 2000 kr till föreningen. (Så bidrar du på nåt sätt till att sprida Linux). Observera att det inte bara är jag som använder Svenska Linuxföreningens server (även om man lätt kan få för sig det om man går till föreningens hemsida).

LINUX.EXTON.NET

andys bild

Är det samma intresse för alla distarna?

En del kanske kan tas bort eller läggas på ett annat ställe på långsamamre uppkoppling men där det finns utrymme, test distar som bara laddas ner ett par ggr /mån alt år.

extons bild

Sedan jag slopade medlemskravet på LINUX.EXTON.NET för att få ladda ner extondistar har jag ingen aning om hur många som laddar ner. På gamla sajten hade jag som mest ca 16000 medlemmar. Det är alltså väldigt många på en svensk linuxsajt. (Det är bara "dejtingsajter" och liknande som uppnår högre medlemsantal).

LINUX.EXTON.NET

fredentofts bild

Jo det är klart att man kan få höga medlemstal om man kräver medlemsskap för att få tillgång till info/nerladdning, och dessutom inte tillhandahåller funktionalitet för att återfå förlorade lösenord.

-
För övrigt anser jag att trådindenteringen måste lagas
-
-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-

extons bild

Du antyder att jag strävade efter ett högt medlemstal förut (på gamla sajten). Det är helt korrekt. Jag ville ha det för att lättare kunna få serverutrymme och därmed kunna sprida extondistarna. Då fanns också alla "mina" distar för gratis nerladdning. Att funktionaliteten för att återfå förlorade lösenord saknades är dock inget jag "ordnat med" eller haft kännedom om. Det är heller inte troligt att det felet fanns hela tiden gamla sajten existerade.

LINUX.EXTON.NET

mindlights bild

16000 registrerade användare när registrering var ett krav säger inget om deras intresse för dina remasters och inte heller om deras aktivitet.

En mer exakt blänkare om intresset får du om du kör Bittorrent.

---------------------------
Q: What is the difference between Bill Gates and Batman?
A: Batman beat the penguin...

extons bild

Du har nog rätt. Intresset är sannolikt inte så stort som jag gärna vill inbilla mig. Aktiviteten? Vilken aktivitet?

Bittorrent kan inte bli aktuellt.

LINUX.EXTON.NET

mindlights bild

Varför inte?
Jag är seriös i mitt förslag.

En seedbox ligger runt en 300kr i månaden och då har du runt 50-100 GB disklagring.

300 pix för en fritidsysselsättning är inte mycket?

(Om det nu inte är en fritidsysselsättning och du blir skitrik på det kan du ju avslöja hemligheten så att vi andra också blir skitrika på Linuix ;)  )

---------------------------
Q: What is the difference between Bill Gates and Batman?
A: Batman beat the penguin...

extons bild

Jag (eller någon annan) lär inte bli "skitrik" (eller ens rik) på att distribuera linuxdistar gratis.

LINUX.EXTON.NET

Lyfangs bild

BitTorrent?

extons bild

Jag har provat det förut med DebEX-Ubuntu 8.04 3Dspel LiveDVD med delvis lyckat resultat. (Problemet är alltså att hela tiden ha/få tillräckligt många "seedare").

LINUX.EXTON.NET

fredentofts bild

Om man vill använda sig av bittorrent som distributionskanal för sina verk så får man se till att ha minst en egen seeder igång.

-
För övrigt anser jag att trådindenteringen måste lagas
-
-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-

extons bild

Ja, därmed faller den metoden direkt.

LINUX.EXTON.NET

Lyfangs bild

BitTorrent från skalet

http://www.cyberciti.biz/tips/linux-command-line-bittorrent-client.html

och Svenska Linuxföreningen som distributör?